O zdravie sa je potrebné starať už v mladosti

Organické jedloV živote človeka sa môže stať hocičo. Nanešťastie, pribúdanie chorôb a zdravotné problémy nesúvisia vždy len s pribúdajúcim vekom, nakoľko sa vo zvýšenej miere objavujú aj u mladých ľudí. Môže za to genetická dispozícia alebo sú aj iné faktory? Bohužiaľ, áno. Mladí ľudia si len málokedy uvedomujú, kam môžu ich záľuby prípadne neuvážené činy viesť. Preto sa v niektorých prípadoch môže stať, že zdravie 20-ročného človeka je na úrovni 50-ročného. S akými problémami sa môžu rôzne vekové kategórie pasovať a ako ich liečiť? To si aspoň stručne predstavíme v článku.

Organizmus je zamorený toxínmi

Škodlivé látky, alebo toxíny, sú našou súčasťou, či chceme alebo nie. Ak sa dennodenne vyskytujeme vonku, už len dýchaním si ich dostávame do nášho tela. Možno nejde o nejaké prudko smrteľné látky, ale tie sa v tele kopia a postupne môžu spôsobiť rôzne problémy. Najčastejšie ich spôsobuje dýchanie výparov z dopravných prostriedkov (smogu), dymu (z ohňa, ale aj fajčenia), prípadne samotné fajčenie, pitie alkoholu, nesprávne stravovanie atď.

Vysoká prítomnosť škodlivých látok v tele človeka narúša zdravie a prejaviť sa to môže priberaním, zvýšením tlaku, zmenou kvality pleti, ale aj rôznymi bolesťami, napr. chrbta, kolena atď. Našťastie, v dnešnej dobe je možné vyriešiť skoro každý vzniknutý problém, či už je zdravotný alebo má iný charakter. V každom prípade, ak na svojom zovňajšku alebo vnútri tela pozorujete nejaké zmeny, možno je to, čo potrebujete, detoxikácia.

Zdravie sa vám za detoxikáciu odvďačí

žena s balónom v rukeDetoxikácia, známa aj ako očista tela, je niečo, čo by mal pre svoje zdravie absolvovať každý aspoň raz za rok. Jej cieľom je vyplaviť škodlivé látky von z tela. V jej dôsledku sa nielenže budete lepšie cítiť, ale zlepšiť sa vám môže celkové zdravie, vzhľad a dokonca môžete aj schudnúť. Dôležité pri jej vykonávaní je mať pevný režim a neporušiť ho. Ideálna detoxikácia trvá týždeň až dva. Pozor nemýľte si ju s drastickou diétou, pri ktorej si budete obmedzovať príjem jedla, aj tekutín, pretože takýto postoj vášmu zdraviu len uškodí, rozhodne mu nijako nepomôže. Ako postupovať?

Aspoň na dva týždne si povedzte, že idete niečo urobiť pre zlepšenie vášho zdravia. Prvým krokom je psychicky sa pripraviť na to, že si odopriete sladkosti, mastné a vyprážané jedlá a najlepšie aj múčne jedlá. Určite nezabudneme spomenúť ani sladené bublinkové vody. Detoxikácia by nebola účinná, ak by ste sa počas nej nevzriekli fajčenia či alkoholu, nech už v ňom ide o silné alebo slabšie percentuálne zastúpenie. Doprajte si viac pohybu, než obvykle. Prospešná bude každodenná prechádzka. Je v niektorom z týchto bodov problém? Poradíme vám, ako to už problém nebude.

Zlozvyky sú závislosťou, ktorej sa zbavuje ťažko…

Všetky vyššie uvedené činnosti a typy jedál a nápojov, ktoré si nutné pre vaše zdravie aspoň na dva týždne odoprieť, sú závislosťami. Najlepšie pre vás by bolo, ak by ste si ich odopreli úplne. Najťažšie sa človek zbavuje závislosti od sladkostí, od alkoholu a od fajčenia. Sladkosti však môžete nahradiť zdravšou formou – ovocím. Veľmi sladké ovocia však konzumujte najneskôr do 18 hodiny. Je to síce zdravšia forma cukru, ale stále je to cukor, ktorý sa niekde musí minúť.

Oveľa ťažším orieškom býva vzdanie sa alkoholu a fajčenia. Alkoholom určite nemyslíme len silné kalibri, akými sú vodky, absinthy a iné druhy alkoholu, ale aj tie jemnejšie, ako likéry či víno. Najťažšie to býva s fajčením, ktoré vyplýva v závislosti od nikotínu. Prestať fajčiť si vyžaduje neskutočne silnú vôľu a abstinenčné príznaky bývajú veľmi vážne. No vôľu si v tomto význame môžete podporiť napr. náplasťami proti fajčeniu, špeciálnymi tabletkami alebo žuvačkami. Prestať fajčiť je ťažké, no ak to zvládnete, uvidíte to na celom vašom tele a aj nálade.

Očista tela spustila proces chudnutia, v ktorom sa dá pokračovať

Ak ste už niekedy detoxikáciu skúšali, možno ste si všimli, že ste vďaka nej prišli o niekoľko nadbytočných kilogramov. Niektorí ju využívajú špeciálne za týmto účelom. Telová očista je dokonalým spúšťačom pre rýchlejšie spaľovanie tukových zásob. Kvôli nedostatočnému množstvu prijatej energie, telo začína čerpať práve z uloženého tuku. Ak sa už vaša niekoľkotýždňová očista skončila, zmena váhy nadol vás motivovala a chceli by ste v tom pokračovať, je tu riešenie. V uskutočnení cieľa vám pomôže samozrejme pohyb, dodržiavanie stravovacích zásad a niektoré výživové doplnky alebo tabletky určené špeciálne na chudnutie. Tie majú za cieľ stimulovať a viac rozkmitať tukové bunky, čím uľahčia ich odbúravanie. Ale pozor, nieže si ich budete mýliť s preháňadlami.

Bolesť chrbta a zvýšený tlak sa neupravili?

Bolesť chrbtaOčista tela by mala pôsobiť na každú oblasť tela. Toxíny a zvýšená váha, ktorých hodnoty by sa mali po očiste a riadnom režime upraviť, pôsobia aj na vysoký tlak a bolesť (či už hlavy, chrbta, krížov atď.). Ak vám ale ani hmotnostný úbytok a viditeľné zbavenie sa toxínov tento stav nezlepšil, problém môže byť inde. Vtedy si vysoký tlak môžete upraviť pomocou výživových doplnkov, tabliet, kvapiek či iných možností. Ako liek však do istej miery funguje aj konzumácia zeleniny a ovocia. Ak nezaberajú ani tieto možnosti, určite navštívte lekára.

Aj na bolesť chrbta sa ponúka hneď niekoľko riešení, pričom nejde o žiadne návštevy fyzioterapeutov alebo iných odborníkov. Zbaviť sa jej môžete pomocou jednoduchých cvikov aj v pohodlí vášho domova alebo použitím účinného gélu či liekov, ktoré vám bolesť utlmia. K podstate problému a teda aj k liečeniu sa dostávajú hlavne špeciálne gély. Problém však môže byť aj vo vašom držaní tela. Vtedy vám od bolesti chrbta môže uľaviť aj bandáž.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *