Vysoký krvný tlak

Medzi generačné, ale aj získateľné ochorenia, ktoré na nás číhajú, patrí aj hypertenzia alebo vysoký krvný tlak. Ide o problém súvisiaci s činnosťou žíl, ciev pulza tepien a s nimi súvisiaceho srdca. Spôsobuje mnoho ťažkostí, i keď zo začiatku nemusíme príznaky priradzovať práve tomuto ochoreniu. Bližšie pozorovanie a vyšetrenia u lekára určia skôr, aká je príčina našich spôsobených ťažkostí. Dnes už ale možno vysoký krvný tlak liečiť a ak sa rešpektuje nariadená diéta, táto diagnóza nijako neovplyvní vaše dennodenne fungovanie. Dokonca sa nemusíte vzdať ani záujmov. Podstatným je ale podrobiť sa liečbe, či už odbornej alebo vyskúšať nejaké domáce recepty.

Čo je to a ako sa prejavuje?

Už v úvode sme naznačili, čo budú najproblematickejšie miesta tela, ktoré spôsobujú túto diagnózu. Ide o srdce a cievny systém. V dôsledku zlých vplyvov resp. príčin, o ktorých sa zmienime nižšie, dochádza k tomu, že sa na cievach usádzajú „nečistoty“ a to spôsobí ich kôrnatenie. Tým, že krv nemá už toľko miesta na pretekanie dochádza k zúženiu prechodných stien, čo zapríčiňuje vysoký krvný tlak.

Zo začiatku toto usadzovanie nemusíte nijako pociťovať. Avšak pri konzumácií mastných, vyprážaných či údených jedál môžete myslieť na to, že týmto vášmu telu a srdcu nijako neprospievate. Rovnako nepôsobí pozitívne ani konzumácia príliš slaných či sladkých jedál a nápojov. Ak už došlo k usádzaniu, príznaky vysokého krvného tlaku môžu začať rôzne. Pociťovať môžete tlak a bolesť hlavy, môžete mať závraty, poruchy videnia. Na určitý čas môže dôjsť aj k zmeraveniu prstov, čo určite nie je príjemné.

Ľudia s vysokým krvným tlakom na sebe pozorujú aj hučanie v ušiach, nespavosť, bolesť v hrudi, búšenie srdca či dokonca aj krvácanie z nosa. Sú celkovo viac unavení, ospalí, a ak nie sú, tak sa rýchlo unavia. Väčšia, ale aj malá záťaž im robí problém a prejavuje sa dýchavičnosťou, zvýšeným potením, opuchmi členkov, opuchnutím tváre, ale aj zmenami nálad a podráždenosťou.

Ak pociťujete niektoré tieto príznaky, mali by ste navštíviť lekára.stetoskop Vysoký krvný tlak alebo hypertenzia totiž nie je niečo, čo by sa malo podceňovať. Túto obavu si môžete potvrdiť alebo vyvrátiť aj doma a to tak, že si pravidelne budete merať tlak pomocou tlakomera.

Vysoký krvný tlak je prítomný aj vo vyšších štádiách tehotenstva, kvôli zvýšenej činnosti srdca matky. Po pôrode sa ale zvykne dať do poriadku, preto sa počas tehotenstva neabsolvuje žiadna špeciálna liečba, ak lekár nestanoví ináč.

Koho vysoký krvný tlak postihuje?

Určite to nie je tak, že choroba si vyberá pacienta, teda pokiaľ nejde o dedičné ochorenie. Väčšinou si môžeme za toto ochorenie sami. Ako? To sme si už čiastočne zmenili vyššie. Upchávanie ciev, zúženie prietoku krvi a problémy srdca majú vo veľkej miere na svedomí nevhodné stravovanie, fajčenie, alkohol, pasívny život bez pohybu, stres, nadváha… Ľudia s týmto problémom by sa mali vyhýbať kofeínovým nápojom (káva, niektoré čaje a sladené vody).

Vysoký tlak väčšinou nepostihuje mladých ľudí a to hlavne preto, že zvyknú mať viac pohybu. Skôr je problémom starších, ktorí už majú čo to za sebou, majú stresujúce alebo sedavé zamestnanie, málo pohybu a viac investujú do nezdravých jedál. Preto, ak si uvedomujete, že váš životný štýl zahŕňa málo pohybu, doprajte si každý deň aspoň malú prechádzku či inú pohybovú aktivitu. Uvidíte, že sa budete hneď cítiť lepšie.

Daň za neliečenie

Ak ste zástancami zaužívaného „ako prišlo, tak aj odíde“, v prípade vysokého krvného tlaku sa vám to môže vypomstiť. Zlá liečba alebo neliečenie totiž vedia k oveľa horším problémom, ako boli vyššie uvedené príznaky typické pre toto ochorenie. Ide o upchatie a pretrhnutie ciev, ktoré môže viesť k amputácii končatiny, v najhoršom prípade k smrti. Okrem toho môže neliečenie a nerešpektovanie pokynov viesť k srdcovému infarktu, mozgovej príhode, mŕtvici či ku kolapsu obličiek (vtedy je nutná pravidelná dialýza). To ale nie je všetko. Pacientom, ktorí podceňujú vysoký tlak hrozí aj poškodenie zraku či úplná slepota.

Ku všetkým uvedeným problémom dochádza len preto, že zdanlivo nevinná žila, cieva alebo tepna už nedodáva daným orgánom potrebné množstvo kyslíka, čím postupne odumierajú a teda strácajú funkciu. Vysoký krvný tlak je určite diagnóza, ktorá si žiada vašu zvýšenú pozornosť a rešpektovanie diéty, ktorú vám stanovil lekár. Pokiaľ nemáte záujem sa liečiť pomocou liekov na predpis, pretože to možno neuznávate a bojíte sa toho, dáme vám niekoľko tipov, ako si znížiť vysoký krvný tlak doma.

Zníženie vysokého krvného tlaku aj bez liekov

Aby sa váš stav zlepšil, je veľmi dôležité začať sa zdravo stravovať a minimalizovať alebo úplne vylúčiť vyššie uvedené škodlivé jedlá a nápoje. Ďalším krokom je sa nerozčuľovať a nestresovať. Ak už k takým situáciám dôjde, pokúste sa nejako upokojiť. Za každou činnosťou, ktorá vás poriadne ponamáhala, si doprajte dostatočný odpočinok. Vášmu stavu prospeje aj schudnutie, pokiaľ máte nadváhu.

zeleninaPriamo u vás doma si môžete vysoký tlak znížiť konzumáciou niektorého ovocia a zeleniny. Tie, ktoré liečbe tohto ochorenie prospievajú, sú napr. cesnak, cibuľa, zeler, ovsené vločky, červená repa alebo cvikla, uhorky, grapefruity, jablká, banány, pohánka, orechy a strukoviny. Dôležitý z tohto hľadiska je príjem vitamínu C, ale aj včelí med (ako náhrada klasického cukru). Mnohých možno poteší, že vysoký tlak môžete znížiť aj konzumáciou rýb, jogurtmi, kakaom a čokoládou (s vysokým obsahom kakaových bôbov). Na trhu sú k dispozícii aj čaje, ktoré obsahujú bylinky upokojujúce vašu srdcovocievnu činnosť.

Možno vám budú sympatickejšie lieky na vysoký tlak, ktoré sú vyrobené na prírodnej báze. Obsahujú čisto prírodné zloženie, ktoré pozitívne vplýva na celý cievny a srdcový systém. Niektoré z nich dokonca vedia okamžite znížiť zvýšený tlak. Zohnať ich môžete nielen v tabletkách, ale aj v kvapkách či sirupoch. Nemýľte si ale výživové doplnky s liečivami. Lieky na tento problém sa s inými liekmi na rovnaký problém kombinovať nemôžu. Zatiaľ čo výživové doplnky s liekmi áno. To dokazuje, že možno až takú veľkú váhu v liečbe nemajú. Skôr pôsobia ako prevencia.

Podrobnejšie sa problematike vysokého krvného tlaku venuje aj odborný článok na https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/high-blood-pressure/symptoms-causes/syc-20373410.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *