Bolesť krížov sa objavuje skoro u každého

Medzi problémy, ktoré trápia nielen staršiu generáciu, ale čoraz viac mladých ľudí, patria aj bolesti krížov alebo lumbalgia. Spočiatku sa drobné pichanie môže javiť nevinne, no prerásť môže až do seknutia, bolavy chrbatčo vás paralyzuje pri všetkých činnostiach. Mnohým nepomôže nič iné ako uvoľňujúca injekcia od lekára, ktorá zvykne pôsobiť čo najrýchlejšie. Dá sa proti tomuto problému bojovať aj nejako ináč? Viete stav svojich krížov zlepšiť a vznikajúcu bolesť obmedziť? Existujú nejaké účinné cviky a prípravky, prípadne laická prvá pomoc?  Koho tieto nepríjemnosti postretávajú najviac a aké sú ich príčiny a príznaky? To všetko sa o chvíľu dozviete.

Príčiny a príznaky bolesti krížov

Nasledujúce dôvody resp. príčiny, ktoré zmienime, patria ku klasickým spúšťačom rôznych zdravotných problémov. V tomto prípade to môže byť pasívny životný štýl, to znamená nedostatok pohybu, sedavé zamestnanie, zlé držanie tela ako pri sedení, tak aj pri státí, zdvihnutie ťažšieho predmetu zo zlej pozície, prechladnutie, prefúknutie, úraz, choroba, nadváha, tehotenstvo, porucha funkcie svalov atď. Bolesť krížov však môže vzniknúť aj ich opotrebovaním, čo sa prejavuje hlavne u pacientov vo vyššom veku.

Prvé príznaky bolesti krížov sa môžu objaviť už v 30, no vtedy ešte nebývajú chronického charakteru a skôr či neskôr zvyknú zmiznúť. Horšie to býva u ľudí nad 50 rokov, ktorých tieto nepríjemnosti trápia čoraz častejšie, v niektorých prípadoch pravidelne. Existuje však mnoho prípadov, kedy sa seknutie krížov objavuje u oveľa mladších ročníkov, okolo 20-teho veku života. Veľký podiel na tom má aj vyššie spomínaný životný štýl, no svoju úlohu zohráva aj slabé obliekanie a prechladnutie danej oblasti.

Rôzne typy

Ako každý typ ochorenia, tak aj bolesť krížov predstavuje niekoľko štádií a prejavovať sa môže na rôznych častiach danej oblasti. U niekoho sa prejavuje len v okolí platničiek, u iného vystreľuje až do nohy, niekto má intenzívnejšiu bolesť na ľavej alebo pravej strane krížov atď. Aké tri základné typy teda rozlišujeme?

Prvým typom je krátkodobá alebo akútna bolesť, ktorá zvykne zmiznúť do 6 týždňov. Väčšinou ide o dôsledok poranenia alebo poškodenia tkaniva. Druhým typom je dlhodobá alebo chronická bolesť krížov, ktorá u pacientov pretrváva dlhodobo a zvykne byť dôsledkom nejakého ochorenia (reuma, brušné orgány a orgány malej panvy, infekcie, nádory – no určite sa nebojte hneď toho, že vo vašom prípade je to rakovina…) alebo úrazu (medzistavcové platničky, zlomeniny stavcov…). Trvá viac ako 3 mesiace. Medzi týmito dvoma typmi sa nachádza aj tzv. subakútna bolesť, ktorá trvá od 6 týždňov do 3 mesiacov. Spôsobiť ju môže natiahnutie svalov v danej oblasti.

Nech už ide o akýkoľvek typ bolesti v krížoch, určite ho nepodceňujte a zvoľte správnu liečbu. Pretože ak sa liečenie podcení, hrozia ďalšie ťažkosti. Môže dôjsť napríklad k zvápenateniu stavcov, čo má vplyv na celý pohyb chrbta. Kríže resp. svaly v nich sú zodpovedné za otáčanie a ohýbanie bokov pri chôdzi a zároveň sú oporou chrbtice.

Seknutie v krížoch

Je dôležité rozoznávať bolesť a seknutie. Seknutie je totiž stav, ktorý vám znemožňuje robiť hocčo. Pri obyčajnej bolesti, ktoré je určite taktiež nepríjemná, nie ste obmedzovaný až v takej miere, ako je to pri seknutí. Práve tento druhý spomínaný stav spôsobuje niekedy až paralyzovanie pacienta, ktorý sa nemôže ani pohnúť, skrčiť, ani narovnať.

Ako dlho trvá také seknutie v krížoch? Je to individuálne a závisí od stavu platničiek. U niektorých sa môže stratiť spontánne do niekoľkých hodín, u iných zas môže pretrvať aj viac ako deň a bez lekárskeho zásadu nezmizne. Určite ale ani tento stav nepodceňujte, nakoľko signalizuje, že niečo nie je v poriadku. Nemusí ísť vždy ale o prechladnutie alebo prefúknutie.

Existuje pri seknutí v krížoch nejaká prvá pomoc? Ide hlavne o to, aby ste danú oblasť veľmi nenamáhali. Preto je dobré si ľahnúť. Každý si už ale musí nájsť takú polohu, aká mu najviac vyhovuje. Pre niekoho bude vhodnejšie ľahnúť si priamo na chrbát a nohy trochu vyvýšiť – položiť ich na stoličku, loptu atď. Pre iného zas môže byť príjemnejšie a uvoľňujúcejšie ležanie na boku.

Čo pomáha na boľavé kríže?

Nakoľko tento problém trápi ľudí už veľmi dlho, v súčasnosti máte viacero možností liečby a odstránenia tohto problému. Laicky, teda pomocou voľne dostupných liekov to pôjde hlavne vtedy, ak ide o akútnu nepríjemnosť. Pokiaľ ide o zápal, chorobu či niečo vážnejšie, k liečbe by sa mal vyjadriť lekár. Čo teda na bolesť krížov zaberá? masaz chrbtaK dispozícii máte voľno predajné lieky, krémy, gély, masti alebo hrejivé náplasti na kríže. Aplikácia tepla je na problematickú oblasť skutočne príjemná. Môžete ho vytvoriť aj pomocou fénu, infračervenej lampy alebo priamym slnkom. Ale!, s týmito hrejivými možnosťami liečby je potrebné manipulovať obozretne. Pretože ak je príčina nepríjemnosti zápal, celá situácia sa môže len zhoršiť. Prospešné sú aj masáže a na chronické nepríjemnosti sa odporúčajú absolvovanie špeciálnych liečebných procedúr napr. v kúpeľoch.

Vyskúšať môžete aj niektoré cviky. Ak ide o akútnu bolesť v krížovej oblasti, pokojne si ľahnite, najlepšie na tvrdú podložku. Tá chrbtu vytvorí najprirodzenejšiu polohu, čím môže vzniknuté nepríjemnosť aj uvoľniť. Určite to ale s ľahom nepreháňajte. K uvoľneniu od problému prospievajú aj niektoré športy, ktoré prispievajú k správnemu držaniu tela. Ide o plávanie, beh či obyčajná chôdza.

Ak voľne dostupné lieky na vašu bolesť krížov nezaberajú, určite navštívte lekára. Ten vám môže predpísať silnejšie verzie, prípadne aj lieky na uvoľnenie svalstva, ktoré hlavne v akútnych prípadoch zvyknú rýchle pomôcť. Určite si sami neordinujte a neupravujte dávky liekov, ktoré ste buď našli doma alebo dostali na predpis.

Zistíte si niečo viac o príčinách a liečbe bolesti krížov na tomto webe.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *